Стилістичне використання синонімів. Синонімія і полісемія. Евфемізми. Перифрази.

 
Тема.  Стилістичне  використання  синонімів.  Синонімія  і  полісемія. Евфемізми. Перифрази.
Мета:  повторити  матеріал  про  абсолютні,  семантичні,  стилістичні, контекстуальні  синоніми,  евфемізми,  перифрази,  на  конкретних  прикладах розкрити  явище   синонімії  та  полісемії,  учитися  вибирати  потрібне багатозначне  слово-синонім  до  іменників  у  словосполученнях, удосконалювати вміння добирати синоніми до вказаних слів, бґрунтовувати семантико-стилістичні   особливості  вживання  деяких  синонімів,  працювати над  редагуванням  текстів  з  використанням  синонімів,  розвивати  мислення, мовлення, формувати естетичні смаки, любов до природи рідного краю.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання: картки, мультимедійна презентація, пазли картини «Осінь».
Хід уроку
І.Вступне слово вчителя.
У небі синь бездонна і врочиста,
А на землі вже осінь догора.
І на душі спокійно так і чисто.
Це так проходить осені пора…
Осінь  непомітно  здає  права  зимі.   Сумний  листопад   неквапливо  мандрує краєм.   Зникли  яскраві  барви,  віддзвеніли  пташині  голоси..  Сіре  небо  все частіше вкривають низькі та важкі хмари. Нудні дощі змивають багряну гаму кольорів . Ліс стоїть сумний і мовчазний.  … Рвучкий вітер безжально зриває з  дерев   останній  багряний  лист,  кружляє  ним   у  повітрі  й  різнобарвним килимом огортає холодну землю. Оголені гілки дерев ловлять косі промені тьмяного сонця  Пожовкла трава припала до землі. Природа ніби причаїлася.Тож    і  основою  сьогоднішнього  заняття  з  теми «Стилістичне  використання синонімів.  Синонімія  і  полісемія.  Евфемізми.  Перифрази»  буде культурологічна змістова лінія «Осінь, осінь по землі крокує, припадає тихо листом до землі…»
Запис теми в зошит.
ІІ.Оголошення теми й мети уроку. 
На  цьому  уроці  ми  повторимо  матеріал  про  абсолютні,  семантичні, стилістичні, контекстуальні синоніми, евфемізми, перифрази, на конкретних прикладах  розкриємо  явище   синонімії  та  полісемії,  учитимемося  вибирати потрібне  багатозначне  слово-синонім  до  іменників  у  словосполученнях, удосконалюватимемо  вміння  добирати  синоніми  до  вказаних  слів, обґрунтовуватимемо  семантико-стилістичні    особливості  вживання  деяких синонімів,  працюватимемо  над  редагуванням  текстів  з  використанням синонімів.А  свідченням   вашої  лексикологічної  підготовки  буде  складена  під  кінець уроку картина осені з пазлів. 
ІІІ. Рефлексія.
А допоможе налаштуватися на плідну працю така вправа.
Простягніть праву долоню. Щоб успішно працювати на уроці, подаруйте на ній  класу   промінь  наполегливості,  активності,  творчості.  Простягніть  ліву долоню.  На  неї  я  вам  подарую  заряд  бадьорості,  тепла,  любові.  А  тепер повторімо  разом  слова,  які  допоможуть  налаштуватися  на  продуктивну працю.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити. 
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно та плідно працювати.
ІV. Закріплення й актуалізація опорних знань.
Не секрет, щоб правильно виконувати практичні завдання, необхідно добре знати  теоретичний  матеріал.  І  перевірити  рівень  вашої  мовної  підготовки допоможе «Синонімічна лотерея».
Пазл 1.
1. «Синонімічна лотерея»
Кожен  отримує  листок,  на  якому  написаний  порядковий  номер.  Ті,  у  кого номери  від  1-12,  відповідають  на  питання. Усі  інші  слухають  відповіді товаришів і при потребі допомагають.
8  3  7  2
1  11  5  6
10  4  12  9
1.Що в перекладі з грецької означає слово «синонім»?
2.Як  називається  стилістично  нейтральне,  найбільш  уживане  слово  в синонімічному ряду? (Стрижневе, опорне, ключове, домінанта).
3.Що таке синонімічний ряд?
4.Як інакше називається синонімічний ряд?
5.Що таке синоніміка?
6.Які синоніми називаються абсолютними?
7.Які синоніми називаються семантичними?
8. В основі яких стилістичних прийомів лежать синоніми?
9.  Як  називаються  синоніми,  що  відрізняються  емоційно-експресивним забарвленням і сферою вживання?
10.Чим відрізняються синоніми від паронімів?
11. До якого розряду належать синоніми майдан-площа, лозунг – гасло?
12. Сюрприз
Отже, перший крок зроблено. Перший пазл покладено.
Пазл 2.
2.  Українська  мова  дивує  й  захоплює.  Перш  за  все  вражає  її  синонімічне багатство. Якими виразними, яскравими словами назвав усе, що нас оточує. Скільки  є  слів,  наприклад,  щоб  тільки  передати  красу  неба  на  світанку: горить,  палає,  блищить,  жевріє,  полум’яніє,  іскриться,  мерехтить,  ясніє тощо… І кожне слово в цьому ряду має свій, як  ви вже знаєте, семантичний відтінок.
Поясніть  різницю  в  семантиці  слів:  ліс,  гай,  діброва,  бір,  праліс,  пуща, 
байрак.
  ліс – площа землі, поросла деревами; 
  гай – пригорки яру, низини, порослі деревами; 
  діброва – листяний ліс (головним чином 
дубовий); 
  бір – хвойний ліс;
  праліс – незайманий ліс, дрімучий, одвічний;
  пуща –непрохідний ліс;
  байрак – слово вживається переважно в розмовній 
мові, лексичне значення (те ж саме, що і слова гай)
-До якої частини мови належать ці слова?
-Якими частинами мови, крім іменників, можуть бути синонімами?
-Які слова можуть утворювати синонімічні пари?
Архаїзми – сучасні відповідники(щоки-ланіти)
Діалектизми – загально мовні слова (файний – гарний)
Запозичене – власне українське (фонтан-водограй) 
Термін - загальномовне (оксидація – окислення)
Жаргонізми-загальномовні (супер-гарно).
Варваризми-власне українські (тет-а-тет – сам на сам)
Фразеологізми - загальномовні ( ні пари з уст – мовчати)
-Які слова називаються евфемізмами?
Синонімічні  функції  виконують  і  евфемізми.  Це  слова  чи словосполучення,  які  пом'якшують  враження  від висловленого  тим,  що називають  непрямо,  а  опосередковано,  через  іншу  ознаку.  На  певні  слова (лайки, неприємні назви) суспільство накладає табу (заборону) й замість цих слів  використовує  інші.  Замість  слова  брехати  кажуть  говорить  неправду; аналогічно: дурний —  нерозумний, п'є —  заглядає в чарку, грубіян — погано вихований.
Пазл 3.
Третім   кроком до кінцевої мети  буде перевірка індивідуального домашнього завдання.
3.Перевірка індивідуального домашнього завдання.
Дібрати синоніми.
Липкий, жовтий, незвичайний, оранжевий, піднесений.
Липкий, клейкий, в’язкий.
Незвичайний,  небувалий,  непомірний,  неймовірний,  надприродний, 
неповторний,  неабиякий,  незрівнянний,  неперевершений,  феноменальний, 
винятковий, сенсаційний.
Жовтий, золотий, бурштиновий, цитриновий, лимонний.
Оранжевий, жовтогарячий, помаранчевий, апельсиновий.
Піднесений, збуджений, натхненний, окрилений, одухотворений.
Пазл 4.
4. «Ідентифікація»
Замініть слово ідентифікація власне українським?
Відповідність.
Робота в парах.
Установити відповідність.
1.Гроно                             1.Краєвид, ландшафт.
2.Марево                         2.Занепокоєння,  сум’яття,  неспокій, тривога.
3.Пагін                              3.Видіння, видиво, привиддя, імла.
4.Хвилювання                 4.Паросток, парость.
5.Пейзаж                          5.Китиця, суцвіття. 
6.Подорож                       6.Урвище, крутояр, провалля, обрив.
7.Круча                             7.Вихор, бурелом, буря.
8.Ядро                              8.Зарості, нетрі, глушина, гущавина.
9. Хащі                              9.  Кістяк,  осередок,  основа, серцевина, стрижень.
10.Ураган                        10.Мандрівка, мандри, похід.
Відповідь
Гроно, китиця, суцвіття.
Марево, видіння, видиво, привиддя, імла.
Збентеження, хвилювання, занепокоєння, сум’яття, неспокій, тривога.
Пагін, паросток, парость.
Ядро, кістяк, осередок, основа, серцевина, стрижень.
Пейзаж, краєвид, ландшафт.
Подорож, мандрівка, мандри, похід.
Урвище, круча, крутояр, провалля, обрив.
Ураган, вихор, бурелом, буря.
Хаші, зарості, нетрі, глушина, гущавина.
Ви  не  лише  повинні  вміти  добирати  синоніми,  а  й  вчитися  швидковіднаходити  в  синонімічних  рядах  зайві,  ті,  що  не  є  синонімами  до записаних.
Пазл 5.
5.Знайди «зайве» слово.
Гаснути, затухати, догоряти, підхоплювати, меркнути.
Горіти, полуменіти, полум’яніти, пломеніти, схоплюватися, палати.
Збирати, лаштувати, лагодити,кружляти, споряджати, ладнати.
Злітати, злинати, зніматися, зринати, приладнувати, підноситися.
Обривати, підпирати, обчухрувати, обшморгувати, обскубувати, відривати.
Відповідь.
Гаснути, затухати, догоряти, підхоплювати, меркнути.
Горіти, полуменіти, полум’яніти, пломеніти, схоплюватися, палати.
Збирати, лаштувати, лагодити,кружляти, споряджати, ладнати.
Злітати, злинати, зніматися, зринати,  приладнувати, підноситися.
Обривати, підпирати, обчухрувати, обшморгувати, обскубувати, відривати.
Пазл 6.
6.Наступне  завдання  не  менш  цікаве.  Називається  воно  «Синонімічний букет пізньої осені».
Слова,  записані  на листках, згрупувати  в синонімічні ряди  –  букети  пізньої осені з відповідними назвами.  
Мовчазний, стрімкий, тьмяний.
Мовчазний,  безмовний,  безгомінний,  безгучний,   нечутний,  тихий, неголосний, німотний.
Тьмяний, бляклий, блідий, тусклий, туманний, матовий, непрозорий, мутний.
Стрімкий,  бурхливий,  шалений,  несамовитий,  нестримний,  буйний, неспокійний, швидкісний.
А  доки  ми  працюватимемо  разом,  у  парах   виконають  роботу  Логвиненко 
Аліна й Маленко Олександра, Байстрич Яна й Магдич Віталій.
Пазл 7.
7.Робота в парах.
Виписати синоніми.
Пізня осінь тихо блукає полями, прозорим серпанком таємно обволікає сади. Нишком  вона  вистеляє  золотим  килимом  галявини.  Небо   потай  затягує сірими хмарами. Сріблястим інеєм фея крадькома обгортає принишклі кущі й 
помарнілі трави. Густим холодним туманом осінь потихеньку оповиває гаї.
Відповідь.
Таємно, нишком, потай, крадькома, потихеньку.
Обволікає, вистеляє, затягує, обгортає, оповиває.
Пишаються  в  парку  гіллясті  клени  своїм  ошатним  вбранням.  Вихваляється буро-червоним  жупаном  розлогий  клен.  Про  щось  перешіптуються  між собою  крислаті  тополі.  Вони,  здається,  величаються  перед  перехожими жовтими  сукнями.  Неподалік  красується  розложиста  калина.  Вона  щиро дарує  всім  соковиті  полум’яні  грона.  Галузистий  клен  гордиться позолоченою мережкою, накинутою на плечі. Навкруги така краса!
Відповідь.
Гіллясті, розлогий, крислаті, розложиста, галузистий.
Пишаються, вихваляється, величаються, красується, гордиться.
Багатство  синонімів  –  одна  з  питомих  ознак  багатства  мови  взагалі.  Уміле користування  синонімами,  тобто  вміння  поставити  саме  те  слово  і  саме  на тому  місці  –  невід’ємна  прикмета  хорошого  стилю.  Відшукати найпотрібніше, найдоречніше слово у цілому океані слів  –  нелегке завдання, але  треба  вчитися  вміло  користуватися  словниковим  розмаїттям  нашої співучої, солов’їної, рідної української мови.
-Які слова називаються багатозначними?
Слова, які вживаються в різних значеннях.
-Як інакше називається багатозначність? 
Полісемія.
-Що ви можете сказати про багатозначне слово-синонім.
Багатозначне  слово-синонім  може  входити  до  складу  різних  синонімічних рядів.
Пазл 8.
8.Перевірка індивідуального домашнього завдання.
Дібрати синоніми.
Понурий  (про  людину),  понурий  (  про  час),  поривчастий  (про вітер),поривчастий (про почуття)
Понурий (про людину), похмурий, пригнічений, похнюпливий.
Понурий (про час), невеселий, гнітючий, безрадісний, нудний.
Поривчастий (про вітер), поривистий, рвучкий.
Поривчастий (про почуття), проривний, експансивний, імпульсивний.
Пазл 9.
9.Утвори словосполучення.
Прозорий, восковий, чистий, дохідливий (слово, голос, шкіра, вікно).
Блискучий, сонячний, сліпучий, променистий ( краса, очі, ланцюжок, день).
Проникливий,  пронизливий,  дошкульний,  спостережливий  (гудок,  розум,вітер, погляд)
Сильний,  несамовитий,  могутній,  інтенсивний  (  дуб,  випромінювання, чоловік, крик).
Череда,  стадо,  юрба,  зграя,  отара,  косяк,  рій  (птахи,   бджоли,  люди,  гуси, корови, риби, вівці).
Відповідь.
Прозоре вікно, воскова шкіра, чистий голос, дохідливе слово.
Блискучий ланцюжок, сонячний день, сліпуча краса., променисті очі.
Проникливий розум, пронизливий гудок, дошкульний вітер, спостережливий погляд.
Сильний  чоловік,  несамовитий  крик,   могутній  дуб,  інтенсивне випромінювання.
Пазл 10.
10.Робота за варіантами.
Дібрати синоніми до слова великий у кожному словосполученні з довідки.
І варіант
Велика гора -Великі діти -Великий день - 
Великий урожай -  
Велика яма - 
Великий поет –
Довідка.
Багатий,  глибокий, високий, дорослий,  довгий, видатний.
Відповідь.
Велика гора - висока гора.
Великі діти - дорослі діти.
Великий день - довгий день.
Великий урожай - багатий урожай.
Велика яма - глибока яма.
Великий поет - видатний поет.
ІІ варіант
Крутий поворот –
Крутий характер –
Крутий вислів –
Крутий берег – 
Круте тісто –
Довідка.
Суворий,  грізний;  дошкульний;  стрімкий,  обривчастий;  раптовий, 
несподіваний; густий, тугий.
Відповідь.
Крутий поворот –раптовий, несподіваний
Крутий характер – суворий, грізний.
Крутий вислів – дошкульний.
Крутий берег – стрімкий, обривчастий.
Круте тісто – густе, туге.
ІІІ варіант
Щирий чоловік – 
Щира розмова –
Щира відповідь – 
Щира подяка –
Щирий погляд – 
Щирий християнин –
Довідка.
Правдивий, щиросердний, відкритий, вірний, нелукавий, відвертий. 
Відповідь.
Щирий чоловік – нелукавий.
Щира розмова –відверта.
Щира відповідь – правдива.
Щира подяка –щиросердна.
Щирий погляд – відкритий.
Щирий християнин – вірний.
-З якою метою вживаються синоніми в мові.
Синоніми в мові вживаються:
-для точнішого вираження думки;
-для уникнення набридливого повторення тих самих або однокореневих слів.
Уміле вживання синонімів —  свідчення про майстерне володіння мовою, про 
вимогливість до власного висловлювання.
Пазл 11.
11. «Стилістична недоречність».
Прочитати речення й усунути стилістичні недоречності.
1.На уроці біології ми вивчали габарити стебла. 2.Дівчинка милувалася своїм відбитком  у  річці.3.  Невеликий  відрізок  землі  засаджений  плодовими деревами. 4.Земля захаращена багряним листям. 5. У чайнику шаленіла вода. 6. Лист до бабусі я депортувала вчора поштою. 7.Діти репродукували красу осінньої пори на полотні. 7. Немічний вітер повіяв з півдня.
1.Будову.  2.Відображенням.  3.Ділянка.  4.Засипана.  5.  Кипіла.  6.Відправила. 7.Відтворювали. 8. Слабкий.
Пазл 12.
12.Перевірка індивідуального домашнього завдання.
Дібрати синоніми до слова йти. Пояснити семантичні особливості вживання кожного зі слів.
Іти –рухатися, переступаючи ногами.
Прямувати, простувати (навпростець).
Ступати (повільно, іноді поважно).
Крокувати (чітко, карбуючи кроки).
Марширувати (розміреним кроком, по-військовому).
Бродити (без визначеної мети і напрямку).
Блукати, снувати, никати (сюди-туди без діла або в пошуках будь-чого).
Брести,  волоктися,  дибати,  плентатися,  сунути,  тягнутися,  чвалати, 
шкандибати (важко, повільно).
Чимчикувати, поспішати, подаватися (швидко, квапливо). 
Теліпатися, телющитися (розмовний стиль).
Тарабанитися, рушати (починати рух, пересування, переміщення).
Пазл 13.
13.Відредагувати текст.
Неквапною  ходою  іду  парком  і  вдихаю  терпке  осіннє  повітря.  Ось тремтлива  осика  обіймає  мене  своїми  тендітними  оголеними  гілками.  Ідудалі. Рясним дощем сиплеться на мене згори листя й щільно  обіймає  корені могутніх  дубів.  Вузькою  стежиною  іду  до  кущів  шипшини.  Їх  з  усіх  боків обійняли  невисокі ялинки.  Іду  повз густі хащі й присідаю на пеньок. Переді мною  розкинули  віти  каштани.  Вони  дружно  обіймають  галявину,  ніби захищаючи її від пронизливого вітру. Мій погляд зупиняється на берізках, які ніби  обіймають  парк.  Зовсім  близько  помічаю  грибочки.  Іду  до  них, 
нахиляюся, милуюся їхньою красою. Легкий  грайливий  вітерець  пробігає  парком.  Підхоплена  на  крила задумливої осінньої мелодії, іду додому.
-Які слова повторюються.
-Замініть їх синонімами.
Довідка.
Іти, прямувати, простувати, ступати, поспішати, чимчикувати, крокувати.
Обіймати, оточувати, оперізувати, обступати, облягати.
-Як змінився текст?
Пазл 14.
14. Робота з текстом.
Прохолодними  осінними  ранками  й   вечорами   гріють  душу  квіти  очиток видний,  або  заяча  капуста,  рудбекія,  крокуси,  золотарник,  фіалки, чорнобривці, соняшники, хризантеми, троянди.
-Пригадайте, що таке перифраза?
Наведіть приклади.
Александров  Михайло  мав  завдання  укласти  «Словник  географічних перифраз».
Продемонструй словник і зачитай  5 знайдених в підручнику перифраз.
-Доберіть  перифрази  до  слів:  квіти,  чорнобривці,  соняшник,  хризантеми, 
троянди, крокуси.
Квіти – очі землі.
Чорнобривці  –  крапельки  розплавленого  сонця,  жовті  очки  з  чорними 
брівками, яскраві ліхтарики.
Соняшник – сонячна квітка.
Троянда – королева квітів.
Хризантема – остання квітка осені. 
Крокуси - фіолетове диво природи
Прочитати текст. 
Уставити потрібні за змістом слова-синоніми з довідки.
Нікого, мабуть, не  залишать  байдужими  осінні  квіти.  Ось з-поміж  дрібного листя  ___________хризантеми.  Біля  них  ______________  жовтогарячі сонечка  чорнобривців.  За  ними  ___________  високі  золоточубі  соняшники, 
потьмянілі від перших морозів. Проти сонця ________________ білі, червоні, рожеві  пуп’янки  так  і  не  розквітлих  троянд.     Поміж  них  ______________ 
поодинокі айстри. Рівним рядочком _____________ рудбекія.
Довідка.
Виднітися, сяють,  бовваніти, світитися, іскритися, променіти.
Пазл 15.
До теми осені звертаються часто художники. 
Серед  українських  варто  відзначити  Йосипа  Бокшара,  Архипа  Куїнджі, Миколу  Глущенка,  Никанора  Юнацького,  Катерину  Білокур,  Ганну  Колос. Серед  зарубіжних  чільне  місце  осінні  пейзажі  посідають  у  творчості  Ісаака 
Левітана. 
15.Перевірка творчої індивідуальної роботи.
15.1.Використовуючи  синоніми,  скласти  й  записати  опис  картини  Ісаака Левітана «Золота осінь».
Відтворити, передати, відобразити, відбити, намалювати.
Простягатися,  тягтися,  простиратися,  простелятися,  сягати,  широчіти, 
пролягати, розкидатися.
Погожий, ясний, сонячний, безхмарний, погідний.
Пейзаж, краєвид, ландшафт.
Тиха, спокійна, негучна.
Барвистий, пишнобарвний, мальовничий, живописний.
Ісаак Левітан «Золота осінь»
Орієнтовна відповідь.
Ісаак  Левітан  на  картині  відтворив  живописні  краєвиди  осені.  Митець напрочуд  удало   передав  красу  погожого,   сонячного  дня.  На  передньому плані  художник  намалював  тиху,  спокійну  гладінь  річки,  яка  тягнеться  в далечінь.  На  поверхні  води  відбивається  світле  небо  з  білими  хмарами.Недалеко від неї розкинувся барвистий березовий гай. Від білокорих красунь та двох осик простелилися по траві довгі тіні. Ген за обрій сягають неозорі поля,  широчіють  укриті  золотими  шатами   ліси.  Удалині  причаїлися  ще зелені  верби.  Переливаються  жовтогарячими  барвами  поодинокі  кущі. Навкруги  пролягли  пишнобарвні  трав’яні  килими.  Мальовничий  пейзаж сповнений тепла й світла. Чарівний ландшафт золотої осені, який відобразив Ісаак  Левітан  на  полотні,  дарує  нам  незабутні  хвилини  високої  насолоди 
прекрасним.
15.2.Скласти  й  записати  міні-твір  «Пізня  осінь  ступає  землею», використовуючи синоніми.
Сірий,  попелястий,  сріблястий,  сталевий,  стальний,  свинцевий,  мишастий, димчастий.
Тьмяний,  бляклий,  блідий,  матовий,  непрозорий,  мутний,  олов’яний, туманний
Клубочаться, насуваються, пропливають.
Сумний, невеселий, зажурений, печальний, безрадісний.
Голий, безлистий.
Орієнтовна відповідь.
Пізня осінь –незвичайна пора. Саме в цей час природа готується до тривалого сну.  Непорушно стоять зажурені голі дерева. У сірій високості видніються їх сумні безлисті віти. Колись безкрая блакить стає свинцевою. Мишасті хмари 
пропливають  угорі.  З-за   них  зрідка  визирає  тьмяне  проміння  сонця. Схилилися до землі невеселі, побляклі від морозу трави. Срібляста паморозь усе  частіше  огортає  блідий  пейзаж.  Мутні  води  несе  за  обрій  тихоплинна річка. Димчасте повітря клубочиться над безрадісними левадами й городами.Непомітно насуваються справжні холоди. Зима - не за горами.
-Який прийом лежить в основі побудови цих двох творів?
15.3.Скласти й записати міні-твір на тему «Музика дощу», використовуючи синоніми.
Стукати,  гримати,  тарабанити,  грюкати,  бити,  шуміти,  дзвеніти,  бриніти, сіяти
Хлюпоче, дзюркоче, плюскоче, рокоче, дзеленькає.
Стікати, спадати, збігати, спливати.
Орієнтовна відповідь.
За  вікном  чути  грайливу  музику  дощу.  Я  прислухаюся  і  в  моїй  уяві  постає граціозний  танок  дощових  крапель,  що  весело  дріботять  по  шибках. Ритмічні  звуки  «крап-крап-крап»  долинають  до  мого  вуха.  Дощик  завзято стукає  у вікно, дзеленькає. Здається, хтось срібним молоточком б’є  по даху, по листочках, завзято  хлюпає,  булькотить  по калюжах, стрімко  посилає  на всі боки бризки каламутної води. Простягаю з фіранки руку  –  і на долоньки згори  суцільним  потоком  спадають  холодні  струминки.  Скільки  відтінків настрою  у  звичайному  шумі  дощу.  Ось  краплинки  легенько  скачуть, стрибають  по дорозі. Потім темп уповільнюється, дощ мляво  сіє  водичкою, наче через решето, на спраглу землю, притихає, крапає раз у раз. Через мить знову  вражає  могутньою  силою,  рясно  скроплює  все  навкруг,  завзято
шумить, дзюрчить, гуде. Мелодія дощу, дійсно, задаровує красою.Ось і складена наша колективна картина. Давайте доберемо до неї назви.
Пригадаймо перифрази до слова осінь.
16.Складання асоціативного грона.
Осінь  –  золотава  чародійка,  казкова  фея,  золотокоса  красуня,  осіння  леді, жовто  волоса  чарівниця,  майстриня  строкатих  кольорів,  володарка  багатого врожаю, найщедріша пора року, пишнобарвна королева карнавалу кольорів.
V. Підсумок уроку.
Осінь  щомиті  тихо   покидає  наш  край.  Підходить  до  кінця  і  наш  урок.  Ми достойно  підкорили  лексикологічну  вершину.  Сподіваємося  з  радістю зустрінемо  й  біловолосу  морозну  красуню  зиму.  Та,  незважаючи  на  пору року за вікном,  
Радіймо дню, що знову народився,
Радіймо сонечку, що нам дає тепло.
І вітрові, що дути заходився,
Бо віє він, щоб проганяти зло.
Радіймо світові, в якому ми живемо,
Билинці кожній, дощику згори.
Життю радіймо, усміхаймось квітам,
Бо ми ж в природи— діточки малі.
І хай усе, усе в нас добре буде,
Радіймо, що живем на цій землі!
VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.
Повторити матеріал з теми «Антоніми»
І варіант –скласти 6 тестових завдань з теми «Синоніми».
І І варіант –записати прислів’я з антонімами.
ІІ  І  варіант  –  скласти  й  записати  твір  «Зустріч  Осені  з  Зимою», використовуючи антоніми.